1xbet

Kornerler Maçın Sonucunu Nasıl Etkiler?

Kornerler maçın sonucunu nasıl etkiler?

Futbolda bazı olaylar takımların kolay gol atmasına etki eder ve skoru değiştirir. Bir maçta genellikle golle sonuçlanan penaltı vuruşlarının sayısı o kadar yüksek olmasa da, her maçta her zaman birden fazla korner görebilirsiniz. Kornerler gol olma ihtimali yüksek olmayabilir ama kaleciler için kesinlikle büyük bir tehdit. Kornerler, güçlü takımların mücadeledeki hakimiyetini kanıtlarken, zayıf takımlar için potansiyel gol fırsatlarından biri olarak kabul ediliyor. Bir köşe vuruşunun golle sonuçlanması için iki oyuncu yeterlidir: korneri kullanan ve golü atan oyuncu. Teoride, kornerler bir maçta gol atmanın en kolay yoludur. Kornerlerin maçın sonucunu nasıl etkilediğine dair yazımızın devamını dikkatlice okumanızı tavsiye ederiz.

1xbet

Önce istatistiklere bir göz atalım. Analizler, ortalama olarak her 10 kornerden 1-2'sinin gole dönüştüğünü söylüyor. Ancak belirli bir maçta böyle bir olayı gözlemlemek çok zordur çünkü bir maçta korner sayısı ortalama 10 civarında olmasına rağmen her maçta kornerden atılan bir gol göremezsiniz.

Ancak Manchester United ile Leicester City arasında oynanan bir maçta ev sahibi takımın ilk yarıda kornerden 3 gol atması gibi maçlara da rastlayabilirsiniz. Bu, istatistiklerin inkar edilemez olduğunu kanıtlıyor. Aynı şekilde istatistikler de bir takımın kornerden gol atma olasılığının %25 olduğunu gösteriyor.

Ortalama olarak her 10 kornerden biri golle sonuçlanıyor.

Güney Afrika'daki 2014 Dünya Kupası örneğine bakalım. Grup aşamasındaki maçlarda, 19 maçta köşe vuruşlarından sonra goller atıldı (grup aşamasında atılan tüm gollerin %4'ü). Bu turnuvada toplam 474 korner kullanıldı. 14 milli takım kornerden en az bir gol kaydetti ve ilginç bir şekilde 11'i turnuvanın bir sonraki aşamasına geçti. Sizce kornerlerde gol atmak en iyi takımların özelliklerinden sadece biri değil mi?

Tabiki öyle. Ancak zorunlu bir kural değildir. Örneğin Real Madrid, 2005-2009 yılları arasında kornerden sadece 11 gol atmayı başardı. Bunu başarmak için tam olarak 778 köşe vuruşu kullandı.

1xbet

Yani 70 kornerden sadece 1 gol atmayı başardı. Gerçekten ürkütücü bir istatistik! Aynı zamanda bu yıllarda rakip takımların kullandığı toplam 884 köşe vuruşundan sadece 8'ini (80 kornerde ortalama 1 gol) kaydetti.

Peki, bu durumu nasıl açıklayabilirsiniz? Korner sonrası birkaç gol yediler, ardından özellikle hava toplarına hakim olduğunu söylemek mümkün. O zaman köşe vuruşlarında daha fazla gol atmaları gerekmez miydi? Bazen futbolda her şeyi açıklamak mümkün olmuyor. Futbolu zevkli kılan da bu değil mi?

Başka bir örnek verelim. 2014 – 2015 sezonunda Barcelona, ​​İspanya La Liga'da çıktığı 13 maçta 96 korner kullandı. Ligde şu ana kadar en çok korner kullanan takım oldu. Peki, sizce kaç gol attı… 0 gol! Aynı periyotta Real Madrid takımı 53 kornerin 6'sını kaydetti. Atletico Madrid ise 19 köşe vuruşunun 7'sini kaydetti. Yüzde 36! Olağanüstü bir iş çıkardıklarını söylemeliyiz.

Barcelona ekibinin kornerlerdeki etkisizliğinin ana sebebi oyuncularının boyuydu. Ne de olsa Messi, Iniesta veya Alba dev değiller. Katalan ekibi zaaflarının farkındaydı ve kornerlerde farklı bir taktik kullandı.

En iyi turnuvalarda korner sonrası atılan gol sayısı aynı olsa da bazen istisnalara da rastlamak mümkündür. Brezilya'da düzenlenen Dünya Kupası'nda kornerden atılan gollerin tüm gollere oranı %7 oldu. 2011 – 2012 Şampiyonlar Ligi'nde %8, 2012 – 2013 İngiltere Premier Ligi sezonunda ise %13 olarak kaydedilmiştir. Biraz fark var. Öyle düşünmüyorsun?

1xbet

Yorum yapın