1xbet

Edge Bilgi İşlem Cihazları Nedir?

Edge Computing Nedir ve Neden Önemlidir? Sis Bilişimi Nedir ve Uç Bilişimle Nasıl Bir İlişkisi Vardır? Uçtan Buluta

1xbet

Ham veriler bir ağın ucunda yönetilir ve buna karşılık bilgi işlem gücü ve bant genişliği gereksinimleri daha düşüktür ve bu da maliyetlerin düşmesine neden olur. Endüstriyel bir ortamda sensörler tarafından üretilen büyük miktardaki verileri yönetirken, verileri göndermeden önce işleme, analiz etme ve sıralama yeteneği, ağ ve bilgi işlem kaynaklarında büyük tasarruflara yol açabilir.

Uç bilgi işlemdeki "uç", ayrık veri kaynaklarına veya son kullanıcılara mümkün olduğunca yakın bir idari etki alanının kenar mahallelerini ifade eder. Bu kavram, telekom ağları, perakende gibi dağıtılmış varlık noktalarına sahip büyük kuruluşlar veya özellikle IoT bağlamındaki diğer uygulamalar için geçerlidir. Uç bilişimin birbiriyle örtüşen ve bazen çelişen birçok tanımının var olduğunu vurgulamakta yarar var – uç bilgi işlem birçok insan için pek çok şey ifade ediyor. Ancak bizim amaçlarımız açısından uç bilgi işlemin en olgun görüşü, uygulama geliştiricilere ve hizmet sağlayıcılara bulut bilgi işlem yeteneklerinin yanı sıra bir ağın ucunda bir BT hizmet ortamı sunmasıdır. Son zamanlarda şirketler, bulut bilgi işlem mimarilerinin basitleştirilmiş yönetimini ve esnekliğini birden çok site ve ağa yayılan dağıtılmış altyapılara uygulamaya başladı. Kuruluşların, bulut yeteneklerini WAN ağları genelinde ve ağ ucunda giderek daha küçük dağıtımlara taşıma ihtiyacı artıyor.

Nasıl bir hibrit bulut stratejisi, kuruluşların aynı iş yüklerini hem kendi veri merkezlerinde hem de genel bulut altyapılarında çalıştırmalarına izin veriyorsa, bir uç strateji de bir bulut ortamını çok daha fazla konuma genişletir. Modern gelişmiş makineler, sıcaklık, nem, basınç, ses, nem ve radyasyon için Nesnelerin İnterneti duyusal cihazlarını kullanır.

1xbet

AT&T'nin Ağ Hizmetleri CTO'su Andre Fuetsch, Haziran 2020'de Wells Fargo 5G Forumunda, bu teknolojilerin bilgisayar görüş teknolojisine sahip kameralar kullanarak gerçek zamanlı geri bildirim yoluyla perakendecilerin sosyal mesafe düzenlemelerine uymasına yardımcı olabileceğini söyledi. Snohomish, WA'daki Swans Trail Farm, Oregon Üniversitesi'nin öncülüğünü yaptığı Gıda Dayanıklılığı Projesi'nin bir parçası olarak verimliliği artırmak için benzer bir girişim başlattı. Şu anda, bağlanabilirliği geliştirmek isteyen akıllı çiftlikler pahalı fiber, mikrodalga bağlantılara yatırım yapıyor veya tam zamanlı bir uyduya sahip oluyor; uç bilgi işlem, uygun maliyetli bir alternatif sunar.

Edge Computing Nedir ve Neden Önemlidir?

Kullanılan geleneksel hizmet modellerinden bazıları aşağıda kısaca açıklanmıştır. Uç bilgi işlemi kullanma ve uçta yapay zeka dağıtırken nelere dikkat edilmesi gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinin. Pazar araştırma firması IDC'nin "Future of Operations-Edge ve IoT web seminerine" göre, uç bilişim pazarı 2025 yılına kadar 251 milyar dolar değerinde olacak ve yıllık yüzde 16,4 bileşik büyüme oranıyla her yıl büyümeye devam etmesi bekleniyor. Fabrikalar, imalatçılar ve otomobil üreticileri, hizmetleri iyileştirmek için çapraz referanslı bir şekilde kullanılabilecek sensör verileri üretiyor. Şehirler, okul kampüsleri, stadyumlar ve alışveriş merkezleri, akıllı alanlara dönüşmek için uçta yapay zekayı kullanmaya başlayan birçok yere birkaç örnektir. Bu kuruluşlar, alanlarını operasyonel olarak daha verimli, güvenli ve erişilebilir hale getirmek için yapay zekayı kullanıyor.

#bir#

Sağlandıkları yazılım uygulamalarına veya özelliklerine bağlı olarak farklı görevleri gerçekleştirmek için kullanılırlar. Genel ağları internete bağlayan bir yönlendirici, uç bilgi işlem aygıtına bir örnektir. Diğer durumlarda, bir güvenlik duvarı bir uç cihaz görevi görebilir; bu durumda, güvenlik duvarı bir ağa neyin erişeceğini belirler ve bu nedenle o ağa giriş noktası görevi görür. 5G, aynı anda ağ verimliliğini artırırken daha yüksek veri hızları, azaltılmış gecikme süresi sağlamak, daha fazla kullanıcıyı, cihazı ve hizmeti desteklemek için tasarlanmış bir sonraki kablosuz ağ standardıdır.

Sis Bilişimi Nedir ve Uç Bilişimle Nasıl Bir İlişkisi Vardır?

Teslimat sürücüleri, kamyonlarındaki teknoloji ile en verimli rotaları bulabilir. Bir uç bilgi işlem stratejisi kullanılarak dağıtıldığında, her araç filonun geri kalanıyla aynı standartlaştırılmış platformu çalıştırarak hizmetleri daha güvenilir hale getirir ve verilerin eşit şekilde korunmasını sağlar. Edge grid bilgi işlem teknolojileri, yenilenebilir enerji kaynakları gibi dağıtılmış enerji üreten kaynaklar hakkında eyleme geçirilebilir ve değerli içgörüler üreterek, gelişmiş gerçek zamanlı izleme ve analitik yetenekleriyle kamu hizmetlerine olanak sağlıyor.

1xbet

Uç bilgi işlemin diğer faydaları arasında, neredeyse gerçek zamanlı karar vermeye olanak tanıyan yerinde büyük veri analitiği ve toplama yürütme yeteneği yer alır. Uç bilgi işlem, tüm bu bilgi işlem gücünü yerel tutarak hassas verilerin açığa çıkma riskini daha da azaltır, böylece şirketlerin güvenlik tanımlı uç bilgi işlem uygulamalarını uygulamasına veya düzenleyici politikaları karşılamasına olanak tanır. Otonom araçlarda yer alan sayısız karmaşık duyusal teknoloji, büyük bant genişliği ve gerçek zamanlı paralel bilgi işlem yetenekleri gerektirir. Edge ve dağıtılmış bilgi işlem teknikleri, mevcut nesil donanımla güvenliği, mekansal farkındalığı ve birlikte çalışabilirliği artırır.

Uçtan Buluta

İletim bant genişliği veya daha fazla işlem gücü eklemek, gecikme sorunlarının üstesinden gelebilir. Bankalar, tüketici güvenliğini artırmak için ATM video akışlarını gerçek zamanlı olarak analiz etmek için uç noktaya ihtiyaç duyabilir. Madencilik şirketleri verilerini operasyonlarını optimize etmek, işçi güvenliğini iyileştirmek, enerji tüketimini azaltmak ve üretkenliği artırmak için kullanabilir. Perakendeciler, müşterileri için alışveriş deneyimlerini kişiselleştirebilir ve özel teklifleri hızla iletebilir. Kiosk hizmetlerinden yararlanan şirketler, kiosk tabanlı uygulamalarının uzaktan dağıtımını ve yönetimini otomatikleştirerek, bağlı olmadıklarında veya zayıf ağ bağlantılarına sahip olduklarında bile çalışmaya devam etmelerine yardımcı olabilir.

Edge, bir ağın kenarı boyunca, veri toplama noktasına daha yakın olan verileri işlemek ve analiz etmekten başka bir şey olmayan yeni bir terimdir, böylece veriler işlem yapılabilir hale gelir. Uç bilişimin amacı, yakınlık problemini çözmek, böylece gecikme problemini çözmektir. Edge Computing, işleme için yalnızca buluta bağlı olmadığından, kesinti azaltma ve aralıklı bağlantı iyileştirilebilir. Ayrıca, uzak konumlarda güvenilir operasyonlar sağlanarak, planlanmamış kapalı kalma sürelerinin yanı sıra sunucu kapalı kalma süreleri de önlenebilir.

İnsanların ticari sorunlarını anlama ve yazılım alıcılarını bilinçli satın alma kararları vermeleri için eğitme konusunda tutkulu. Land, son kullanıcıların kendilerine sunulan çözümleri anlamasını sağlamak için satıcılar ve sağlayıcılarla anlamlı ilişkiler kurar. Son beş artı yılını G2'nin pazar araştırma ekibini kurarak geçirdi ve kendisini sektör lideri sınıflandırmalar ve kaynaklar geliştirmeye adamıştır. Örneğin, bir fabrika içinde bir uç cihazınız varsa, onu kullanmak için bir çalışanın oturum açması gerekir. Oturum açtıktan sonra, bilgileri yerel bir sunucuya gönderirler ve bu sunucu da verileri cihaza gönderir.

Edge Bilişim Örnekleri: Edge'iniz Nedir?

Temel düzeyde uç bilgi işlem, işletmelerin ve kuruluşların herhangi bir zamanda ne kadar veri işleyebileceğini kolaylaştırır ve sonuç olarak inanılmaz bir hızla daha fazla şey öğreniyor ve içgörüleri ortaya çıkarıyorlar. Uç bilgi işlemin kökenleri, veri toplama düğümlerini son kullanıcılara yaklaştıran ilk içerik dağıtım ağının oluşturulmasıyla 1990'lara dayanmaktadır. Ancak bu teknoloji, büyük veri iş yükleri ile değil, görüntüler ve videolarla sınırlıydı. 2000'lerde mobil ve erken dönem akıllı cihazlara artan geçiş, mevcut BT altyapısı üzerindeki yükü artırdı. Yaygın bilgi işlem ve eşler arası yer paylaşımlı ağlar gibi yaratımlar, bu gerginliğin bir kısmını hafifletmeye çalıştı. MEC, hizmet sağlayıcıların müşterilere mobil ağın ucunda, kullanıcıların mobil cihazlarının yakınında bir uygulama hizmeti ortamı sunma aracı olan çoklu erişimli uç bilgi işlem anlamına gelir.

– Edge bilgi işlem, çoğu uç topolojilerinin yarattığı yeni saldırı yüzeylerinden kaynaklanan önemli güvenlik endişeleriyle birlikte gelir. – Güvenlik tehditlerine genellikle saniyeler içinde yanıt vermek gerektiğinden, gözetim sistemleri uç bilgi işlemin düşük gecikme süresinden ve güvenilirliğinden yararlanabilir. – Bir işletme, analizler yapıldıktan sonra hangi verilerin tutulacağına ve hangilerinin atılacağına karar vermelidir. – Bu, şirketlerin verileri nasıl kullandığıyla giderek daha fazla ilgilenen tüketiciler için özellikle önemlidir. – Uç bilgi işlem, sitelerin gerektiğinde veya ağ bağlantısı olmadığında yarı özerk ve işlevsel kalmasına izin vererek bu tür ortamları düzgün bir şekilde destekler.

Uçta dağıtılan kullanım durumlarının ve iş yükü türlerinin sayısı artacaktır. Ancak, doğal dil işleme, öneri sistemleri ve robotik gibi iş yükü alanlarında kullanılmayan pek çok fırsat vardır. NVIDIA, işletmelerin uçta yapay zekanın gücünden hızla yararlanmasına olanak tanıyan NVIDIA Sertifikalı Sistemleri, gömülü platformları, yapay zeka yazılımını ve yönetim hizmetlerini bir araya getirir. Ek olarak, büyük hacimli verileri aktarma, depolama ve işleme altyapısının son derece pahalı ve yönetilmesi zor olabileceğini SSH operasyonlarını fark ettiler. IoT cihazlarından toplanan verilerin yalnızca bir kısmının, bazı durumlarda yüzde 25'e kadar düşmesinin nedeni bu olabilir. Bilgi işlemi uca veya veri kaynağına yaklaştırarak gecikme azaltılır ve bant genişliği artırılarak daha hızlı içgörüler ve eylemler elde edilir.

Petrol ve Gaz Uzaktan İzleme

FortiNAC, davranışlarını inceleyerek sisteminiz için tehdit oluşturabilecek anormal etkinlikleri tespit etmesini sağlar. Yakında, kullanıcılar kendi kişisel bilgisayarlarına, ardından kişisel cihazlarına sahip olabilir ve bu da bilgi işlem süreçlerinin önemli bir bölümünü uca veya en azından uca yaklaştırabilir. Bu uç bilgi işlem tanımı, bir ağın ucunda gerçekleşen ortamları, cihazları ve süreçleri ifade eder. Ayrıca, kredi kartı bilgileri ve mağazalarla paylaşılan tanımlanabilir özellikler dahil olmak üzere uçta toplanan verilerin merkezi bir sunucuda saklanması gerekmez ve işlendikten sonra cihazlar tarafından otomatik olarak unutulabilir. Şirketler, uzak bölgelerde bile enerji istasyonlarının koşulları hakkında gerçek zamanlı içgörüler oluşturmak için dronları veya robotları kullanabilir. Kaliforniya merkezli DroneDeploy, ekipmanın kapanması, güneş panelinin aşırı ısınması ve gaz sızıntıları gibi sorunların sinyalini verebilen gerçek zamanlı termal haritalar oluşturmak için uç bilgi işlem kullanıyor.

Bulut bilişimden farklı olarak uç bilişim cihazları, müşteri bilgilerini yalnızca cihazda depolayacak ve cihazlar, toplanan verileri belirli bir süre içinde silecek şekilde yapılandırılabilir. Bu, uç bilgi işlem cihazlarını bankacılık ve finans sektörü, sağlık hizmetleri ve e-ticaret sektörü için mükemmel self servis araçlar haline getirir.

2022 Yılındaki En Büyük 5 Nesnelerin İnterneti (IoT) Trendi – Forbes

2022 Yılındaki En Büyük 5 Nesnelerin İnterneti (IoT) Trendi.

Yayınlandı: 13 Aralık 2021 Pzt 05:12:49 GMT [kaynak]

Ayrıca, bant genişliğini korumak ve gecikmeyi azaltmak için işleme kapasitesini leviathan veri merkezlerinin ötesine taşıma ve eyleme daha yakın hale getirme arzusunun fiziksel bir kanıtıdır – aksi takdirde yüzey alanı verilerinin işlenmek üzere seyahat etmesi gerekir. StackPath'in uç bilgi işlem ortamında, uygulama geliştirmek için gerekli tüm ağ iletişimi, güvenlik, bilgi işlem ve depolama ekipmanı dünya çapında 45 farklı uç noktasında mevcuttur. Her site, özel bir ağ omurgası ile birbirine bağlıdır ve verilerin uzun mesafeler üzerinden diğer StackPath konumlarına, halka açık İnternet üzerinden seyahat etmesi gerektiğinden %21 daha hızlı seyahat etmesine olanak tanır.

İçinde "kenar", trafiğin sisteme girip çıktığı bir noktadır. Konumu diyagramın kenarlarında olduğu için – adı bu gerçeği yansıtıyor. Digi RM ile ekipler, ürün yazılımı güncellemeleri aracılığıyla kenar işlevselliğini uzak cihazlarına hızla aktarabilir. Immersiv'in kurucu ortağı Stephane Guerin, "Düşük gecikme süresine sahip olabilmek ve verileri kullanıcının akıllı telefonuna olabildiğince hızlı iletebilmek bizim için çok önemliydi," dedi. bulut platformlarında, ağ sanallaştırmasına yönelik bir baskı var.Müşterilere kavram kanıtı denemeleri sunan güneybatı Chicago sitesi, yakın zamanda bir yüz tanıma uygulamasının deneme çalıştırmasını gerçekleştirdi.

Aynı zamanda uç bilgi işlem, depolama, işleme ve ilgili uygulamaları cihazlara ve yerel veri merkezlerine yayar. Su ve atık su yönetimi, petrol ve gaz ve işleme tesisleri gibi endüstriyel uygulamalardaki sensörler ve IoT cihazları, çeşitli ölçümleri izleyebilir ve makinelerin performansını izleyebilir. Örneğin uç bilgi işlem mimarisi, sensörlerden ve PLC'lerden gelen yüksek hacimli verileri yönetmek için oldukça karmaşık SCADA sistemlerinde verimli iletişimi destekleyebilir.

Juniper Mist Cloud, AI-Driven Enterprise için dijital dönüşüm hedeflerinize ulaşmak için modern bir mikro hizmetler bulut mimarisi sunar. Hizmet sağlayıcıların hizmet talebiyle birlikte ağ kapasitelerini ölçeklendirmelerine olanak tanıyan modern, otomatik bir metro ağı yaklaşımının zamanı geldi. Uç bilgi işlem, hızlı bir yanıtın gerekli olduğu ve işlenecek veri miktarının çok büyük olmadığı durumlarda kullanılabilir. Bulut Bilişim, şirketlerin küçük bir bulut dağıtımıyla başlamasına ve oldukça hızlı ve verimli bir şekilde genişlemesine olanak tanır. Ayrıca, şirketlerin ihtiyaç duyulduğunda ekstra kaynaklar eklemesine olanak tanır ve bu da artan müşteri taleplerini karşılamalarını sağlar. Verizon profesyonel hizmetlerinin, iş gereksinimlerinizi karşılamanıza yardımcı olacak ideal uç mimariyi oluşturmanıza nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için.

Perakendeciler, çevrimiçi ve mağaza içi satın alma geçmişlerini yerel olarak hızlı bir şekilde işleyerek bir mağazaya girdiklerinde müşteriye kişiselleştirilmiş önerilerin gönderilmesine olanak tanıyan bluetooth özellikli bir teknoloji olan işaretçileri de kullanabilir. Tüm bu verileri merkezi bir bulut aracılığıyla işlemek daha pahalı ve zaman alıcı olacaktır.

Yorum yapın