1xbet

Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023 – Güçlü Manşet

Doğum kontrol hapları, yumurtlama sırasında yumurtalıklarınızın yumurta salmasını engelleyen hormonlar içeren ilaçlardır.

1xbet

Doğum kontrol hapları ayrıca rahim ağzından salgılanan servikal mukusu kalınlaştırır ve sperm ile yumurta arasında bir bariyer görevi görür.

Doğum kontrol hapının içerdiği progesteron, rahimdeki endometrium tabakasını inceltir ve bebeğin yerleşimine uygun olmaz.

Doğum kontrol hapları en sık kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Haplar düzenli ve doğru kullanıldığında koruma oranı %99.9'a ulaşmaktadır.

Doğum kontrol hapları ile doğum kontrol hapları arasındaki ilişki nedir? Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır? Doğum kontrol haplarının yan etkileri ve merak ettiğiniz diğer soruların cevaplarını bu yazımızda bulabilirsiniz.

1xbet

Hızlı Gezinme

Doğum kontrol hapı nedir?
Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?
Doğum kontrol hapı ne kadar süre kullanılabilir?
Doğum Kontrol Hapı İsimleri
yasmin doğum kontrol hapı
Yazz Doğum Kontrol Hapı
Doğum Kontrol Hapı Kullanımı
Doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?
Doğum kontrol hapının riskleri nelerdir?
Doğum kontrol hapı kısırlığa neden olur mu?
Doğum Kontrol Hapı Seçimi
Doğum Kontrol Haplarının Kullanım Alanları
Doğum kontrol hapları kansere karşı korur mu?
Doğum Kontrol Hapları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular 1- Rahim dinlendirmek gerekli midir?
2- Doğum kontrol hapı kullanımı unutulursa ne yapılmalı?
3- İlacı aldıktan 2 saat sonra kustum, ne yapmalıyım?
4- Doğum kontrol yöntemleri?
5- Doğum kontrol hapı bittiği halde adet olmadım?
6- Qlairista doğum kontrol hapı?

Doğum kontrol hapı nedir?

Doğum kontrol hapları, oral kontraseptifler ilk olarak 1960'larda tanıtıldı. 21 gün boyunca alınan ve kutunun sonunda bir hafta ara verilen yüksek doz östrojen içeren haplardı.

Yeni nesil haplar ayrıca daha düşük östrojen içerir ve kesintisiz seçeneklerde mevcuttur. Ara vermeden kullanılanlar plasebo denilen sahte haplar ya da 7 gün arayla demir hapları. Plasebo veya demir hapı döneminde adet kanaması beklenir.

Gebeliği önleyici etki sadece progesteron hormonunun etkisiyle gerçekleşse de haplara etinil estradiol eklenmesi ilacın koruma etkinliğini artırmakta ve adet düzenini sağlamaktadır. Son 50 yılda pek çok progesteron türü önerilmiş olsa da, doğum kontrol haplarındaki etinil estradiol değişmeden kalmıştır.

1xbet

Doğum kontrol hapı nasıl kullanılır?

Doğum kontrol hapının etkili olabilmesi için adetin ilk 5 günü ideal olarak adetin ilk günü başlanmalıdır.

21 gün hapı kullanılıyorsa adetin gerçekleşmesi için kutunun sonunda bir haftalık ara verilir. 28 günlük tabletlerde son 7 hap ilaç içermez veya demir ilacı içermez. 28 günlük doğum kontrol hapları üzerinde belirtilen sırayla alınır.

Adet, ilaç veya demir içermeyen tabletler alındığında ortaya çıkar. Doğum kontrol hapları aynı zamanda alınmalıdır. İlacın alınması unutulursa kontraseptif etki azalır. Ek koruma yöntemi kullanılmalıdır.

Doğum kontrol hapı ne kadar süre kullanılabilir?

Doğum kontrol hapının uzun süreli kullanımı güvenlidir. Ancak bazı kanser türlerine yakalanma riskini artırabilecek çalışmalar mevcuttur. Uzun süreli kullanım meme kanseri veya rahim ağzı kanseri riskini artırabilir.

Kullanım süresi ne kadar uzun olursa, risk o kadar yüksek olur. Ancak, bu riskle ilgili çelişkili çalışma sonuçları vardır. Son zamanlarda yapılan bazı çalışmalar meme kanseri riskinde artış göstermese de memenin fibrokistik hastalık riskini azalttığını bildirmektedir.

Doğum kontrol hapının uzun süreli kullanımının yumurtalık, rahim ve kolon kanseri riskini azalttığı bulunmuştur.

Doğum Kontrol Hapı İsimleri

– Yasemin,
– Yazz,
– Qlairist,
– Mikrojinon,
– Desolett,
– Gina,
– Gynelle,
– Diane35,
– Miranova,
– Myralon,
– Üçlü,
– Cybelle,
– Belara,
– Elleacnelle,
– Jerbera,
– Leverette.

yasmin doğum kontrol hapı

Etinil östradiole ek olarak drospirenon eklenerek üretilen, daha az tüylenme ve kilo aldırıcı yan etkileri olan, kullanıldığında bir miktar mide bulantısı yapan bir doğum kontrol hapıdır.

Endometriozise bağlı hormonal baskılanmanın tedavisinde, adet sancılarının giderilmesinde ve adet düzeninin düzenlenmesinde sıklıkla kullanılan 21 günlük doğum kontrol hapıdır.

Yazz Doğum Kontrol Hapı

Yasmin'den (30 mikrogram) daha düşük dozda etinil estradiol (20 mikrogram) içerir. Bu nedenle, östrojenik yan etkiler daha az yaygındır.

Doğum Kontrol Hapı Kullanımı

Doğum kontrol hapı kullanımında hapı her gün aynı saatte almalısınız. Bir dozu atlarsanız, hamileliği önlemek için sonraki yedi gün boyunca ek bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Doğum kontrol hapı unutulursa lekelenme veya hafif kanama olabilir.

Doğum kontrol haplarının kullanımı düzenli olarak alınmasını gerektirir. Ancak cinsel ilişki sırasında kesintiye yol açmadan koruyucu etki göstermesi avantajlıdır.

Doğum kontrol hapının etkisini göstermeye başlaması yedi günü bulabilir. Adetin ilk beş gününde başlanabilse de ideali adetin ilk gününde başlanmasıdır. İlaca geç başladıysanız, ek bir koruma yöntemi kullandığınızdan emin olun.

Doğum kontrol hapları hamileliği önlemeye yardımcı olurken, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara karşı herhangi bir koruma sağlamaz. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için kondom gibi ek bir doğum kontrol yöntemi kullanılmalıdır.

Doğum kontrol hapının yan etkileri nelerdir?

Doğum kontrol hapı yan etkileri olarak;

– Kan pıhtılaşması yani tromboembolik bozukluklar,
– Safrakesesi rahatsızlığı,
– Kalp krizi,
– Hipertansiyon,
– Karaciğer kanseri,
– Felç ve felç gibi nörolojik problemler sayılabilir.

Doğum kontrol hapının riskleri nelerdir?

35 yaşın üzerindeyseniz ve sigara kullanıyorsanız doğum kontrol hapı sizin için ciddi risk oluşturabilir. Doğum kontrol hapı kullanımının risk oluşturduğu durumları özetleyecek olursak;

– Uzun süre hareketsiz kalmanıza neden olacak cerrahi işlem öncesinde kan pıhtılaşması riskini azaltmak için doğum kontrol hapını bırakmalısınız.
– Doğum kontrol hapı kullanımı sırasında gebelik gelişirse veya sarılık gelişirse doğum kontrol hapı kesilmelidir.
– Şiddetli migrene sahip olmak doğum kontrol hapı kullanımını sınırlar.
– Yüksek tansiyon veya inme öykünüz varsa, doğum kontrol hapı kullanmaktan kaçınmalısınız.
– Vücut kitle indeksiniz yüksekse veya obez olarak kabul ediliyorsanız doğum kontrol hapları uygun değildir.
– Kalp krizi veya anjina tipi göğüs ağrısı öykünüz varsa doğum kontrol hapı önerilmemektedir.
– Kan damarlarınızı, böbreklerinizi, sinirlerinizi veya görüşünüzü etkileyen şeker hastalığı komplikasyonlarınız varsa, doğum kontrol hapı kullanımı uygun değildir.
– Rahim, meme veya karaciğer kanseri geçirdiyseniz doğum kontrol hapı kullanamazsınız.
– Kalp veya karaciğer hastalığınız varsa, kalp kapağı ameliyatı olduysanız doğum kontrol hapı kullanamazsınız.
– Düzensiz ani ve aralıklı kanama dönemleri varsa nedeni araştırılmadan doğum kontrol hapı önerilmez.
– Kan pıhtılaşması sonucu akciğer veya beyinde geçici tıkanıklıklar yaşadıysanız, doğum kontrol hapı kullanımı sizin için uygun değildir.
– Hormonlar, epilepsi, anti-HIV ilaçları, antidepresanlar ile etkileşime girebilecek reçetesiz veya reçeteli ilaçlar kullanıyorsanız, doğum kontrol hapı kullanımı önerilmez.
– Cinsel isteksizliğe neden olabilir.
– Memede hassasiyet görünümü.
– Doğumdan sonraki ilk 6 hafta doğum kontrol hapı kullanımı önerilmemektedir. Emzirme döneminde süt miktarını ve kalitesini düşürür.
– Meme kanseri öyküsü varsa doğum kontrol hapı kullanımı önerilmez.

Doğum kontrol hapı kısırlığa neden olur mu?

Doğum kontrol hapları hakkında en sık sorulan sorulardan biri de bu hapların kısırlık ile ilişkisidir. Araştırmalar, doğum kontrol haplarının kısırlıkla ilişkili olmadığını göstermiştir.

Doğum Kontrol Hapı Seçimi

Yeni nesil doğum kontrol hapları düşük hormon seviyelerine ve yan etki profiline sahiptir. 35 mikrogramdan az etinil estradiol içerenlerin yan etkileri minimaldir. Progesteron olarak sipropteron asetat, drospirenon, gestoden ve desogestrel içeren doğum kontrol hapları sivilce ve kıllanma durumlarında tercih edilir.

Yeni nesil progesteron olarak gestoden ve desogestrel içerenler yan etkisi en az olan doğum kontrol ilaçlarıdır. Doğum kontrol hapı seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

– En düşük östrojen ve progesteron dozu ile en iyi adet döngüsü ve doğum kontrol etkisinin sağlanması,
– En az yan etki ile hasta tarafından iyi tolere edilir,
– En güvenilir,
– En uygun fiyatlı,
– Ek faydaları (akne, kıllanma, adet öncesi sendromu) olan doğum kontrol haplarının kullanımı tercih edilmelidir.

Doğum Kontrol Haplarının Kullanım Alanları

Doğum kontrol haplarının kontraseptif etkilerinden başka ek kullanımları da vardır. Doğum kontrol hapı kullanımının etkili olduğu diğer alanlar;

– Polikistik over sendromu,
– Endometriozis,
– Ağrılı adet görme,
– Adet görmeme,
– Düzensiz dönem,
– Adet öncesi sendromu,
– Sivilce, sivilce tedavisi,
– Rahim ağzında oluşturduğu mukus sayesinde pelvik enfeksiyon riskini azaltır,
– Yumurtlama baskılandığı için yumurtlama kistleri daha az görülür.

Doğum kontrol hapları kansere karşı korur mu?

Doğum kontrol hapları rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve kolon kanseri riskini azaltır.

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1- Rahim dinlendirmek gerekli mi?

Halk arasında bir yanılgı, doğum kontrol hapı uzun süre kullanıldığında rahmin dinlenmesi gerektiği yönündedir.

Doğum kontrol hapları her ay yenilenen rahim duvarını normalden daha ince tutar. Bu nedenle daha az adet kanaması oluşur. Haplar kesilir kesilmez normal adet döngüsü ve yumurtlama normale döner. Bu nedenle rahmi dinlendirmek için bir uygulamaya gerek yoktur. Rahmin dinlenmesi istenmeyen gebelik olasılığını artırır.

2- Doğum kontrol hapı kullanımı unutulursa ne yapılmalı?

Doğum kontrol hapının günlük dozu unutulursa ertesi gün 2 doz alınmalıdır. Bu durumda koruma azalmaz. 2 gün süreyle ilaç alımı unutulursa ek koruma yöntemleri kullanılmalıdır.

3- İlacı aldıktan 2 saat sonra kustum, ne yapmalıyım?

İlacın içindeki östrojen bazı hastalarda bulantı ve kusmaya neden olabilir. İlacı aldıktan sonra 2 saat içinde kusma olursa, ilaç etkili olmayacağından yeni bir tablet alınmalıdır.

4- Doğum kontrol yöntemleri?

Hap dışında birçok doğum kontrol yöntemi mevcuttur. Tüp ligasyonu aralarında kalır. Spiral, Aylık ve 3 aylık iğneler, bariyer yöntemleri ve koltuk altı implantları diğer doğum kontrol yöntemleridir.

5- Doğum kontrol hapı bittiği halde adet olmadım?

Doğum kontrol hapı bittiği halde adet görmediyseniz hemen gebelik testi yapılmalıdır.

6- Qlairista doğum kontrol hapı?

Multifazik denilen farklı hormon dozlarını içeren bir preparattır.

Doğum Kontrol Hapı Fiyatı 2023

Yorum yapın